Історична довідка
Благовіщенка (до 1804 — Іваненкове) — село в Україні, в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізькій області.
Центр Благовіщенська територіальна громада, до складу якої входять населені пункти: с. Шляхове, с. Благовіщенка, с. Іванівка.
Населення 5335 чол., більшість з яких українці, є росіяни, євреї, чуваші, білоруси, болгари, поляки, татари, чехи та ін.
Географічне розташування
Село Благовіщенка знаходиться на лівому березі Каховського водосховища(Дніпро), вище за течією на відстані 1 км розташоване село Шляхове, нижче за течією на відстані 1 км розташоване село Іванівка. Розташоване за 37 км від Кам’янки-Дніпровської та за 100 км від м. Запоріжжя. Поруч проходить залізниця, станція рзд.20 км знаходиться за 0,5 км від села. Навколо багато іригаційних каналів.
До будівництва Каховської ГЕС і заповнення Каховського водосховища село Благовіщенка лежало на березі ріки Конка.
Історичні відомості
У Російській імперії
Село засноване наприкінці 1787 року кріпаками, переведеними поміщиком Іваненковим із слободи Озеряне, нині Бобровицький район Чернігівської області.
На території нинішньої Запорізької області Іваненков у 1787 році скупив у різних поміщиків 36190 десятин землі колишніх рангових дач із селами, що знаходилися на території цих дач.
1804 року перейменовано у Благовіщенку, 1831 року, як центральний маєток Іваненкова, було переведено в розряд містечок.
При містечку – обширний маєток з двома фруктовими садами; в них штучне зрошення, переважають груші. За 6 верст на північний схід — село Іванівка (Синельникове). На захід — дюнні піски (60 м²).
Поміщик Іваненков давав в оренду селянам землю по 3 коп. за сажень.
З 1861 по 1893 рр. на одного чоловіка припадало 2,8 десятин землі.
Західна частина села — Мещанка інтенсивно почала заселятися з 1870 року. Земля здавалась в оренду також по 3 коп./сажень.
Станом на 1886 рік в містечку Балківської волості Мелітопольського повіту Таврійської губернії мешкало 1457 осіб, налічувалось 257 дворів, існували православна церква, земська станція, 3 лавки, відбувалось 3 щорічних ярмарки: 25 березня, 6 серпня та на день Вознесіння Господня, базар. За 7 верст — цегельний завод.
Економіка індивідуальних господарств була досить низькою. Бідняки наймались до багача Мастепанова на збір огірків (15 коп./день). Населення зростала, а землі було мало і поміщик вирішив організувати переселення на Херсонщину (стимул – давались безкоштовно 4 десятини землі).
1902 року побудована лікарня на честь сина поміщика, Андрія. 1906 — школа, яка була передана в земство.
За радянських часів
Село першим у районі почало колективізацію: створено 4 колгоспи. Спеціалізація сільського господарства — овоче-молочна.
1933-1935 було побудовано Благовіщенську зрошувальну насосну станцію.
700 жителів – учасники Німецько-радянської війни, 251 з них нагороджений, 317 – загинули. Період окупації: 13 вересня 1941 року – 2 листопада 1943 року.
За період окупації спалили школу, сільську Раду, склади хлібоприймального пункту, 36 жилих будівель.
Розстріляно 42 мирних жителя, на каторжні роботи відправлено 238 жителів.
У боях за звільнення села загинуло 373 чоловіка. Поховані на братському кладовищі.
У звільнення села брали участь 183-ій Гвардійський стрілецький полк 59-ої Гвардійської стрілецької дивізії (командир — підполковник Андрюшенко Тимофій Федорович) та 189-ий Гвардійський стрілецький полк 61-ої Гвардійської дивізії (майор-командир — Лімов Василь Семенович).
1967 господарство було відзначене Дипломом учасника Виставки Досягнень Народного господарства СРСР.
1971 році радгосп ім. Леніна нагороджений орденом «Трудового Червоного Прапора».
Побудовано будинок культури на 416 місць, середню школу на 520 місць, реконструйовано пам’ятник Леніну і братське кладовище; хлібоприймальний пункт; риболовецька ділянка радгоспу «ПРИБОЙ».
Історичні пам'ятки
В околицях Благовіщенки знайдено залишки періоду палеоліту (приблизно 15 тис. років) вивчено поселення і могильник періоду бронзи. Знайдено амфори IV ст. до н. е.; поселення ранньослов’янської Черняхівської культури (II-IV ст. до н.е.). На могильнику осілих кочівників (V ст. н. е.) розкопано п’ять поховань.
Економіка
Благовіщенське хлібоприймальне підприємство, ВАТ.
«Благовіщенка», сільськогосподарське ТОВ.
Об'єкти соціальної сфери
Школа.
Дитячий садочок.
Будинок культури.
Музей історії села.
Дільнична лікарня.
Обладнаний стадіон, два спортзали, дитячо-юнацька спортивна школа.