Як бути особам, які не підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню?

Дата: 14.06.2021 10:00

Добровільна участь у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні передбачена статтею 12 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058  (далі – Закон 1058) та впроваджена з 1 січня 2004 року.

У зв’язку з тим, що страховий стаж зараховується лише за умови сплати страхових внесків (і у розмірі не менше мінімального страхового внеску - з 1 січня 2021 року - 1320 грн.), людина яка не належала до категорії застрахованих осіб (наприклад офіційно не працювала на території України або працювала неофіційно), може укласти договір про добровільну участь у соціальному страхуванні.

Правові норми, що регулюють обставини укладання та виконання відповідного договору передбачені статтею 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464 (далі – Закон 2464). Повноваження щодо укладання договору покладені на органи податкової служби.

Законом 2464 передбачено два види договорів про добровільну участь:

1. частиною другою статті 10 визначено, що особи беруть участь у добровільному страхуванні протягом строку, визначеному у договорі, але не менше одного року. Це страхування на майбутні періоди;

2. частиною п’ятою цієї ж статті передбачена можливість одноразової сплати особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (починаючи у тому числі за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року). При цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладання договору, помножений на коефіцієнт 2.

З 1 січня 2021 року розмір такого страхового внеску становить 2640 грн. (6000 грн.*22%*2).

В той же час така сума не може бути більшою за суму єдиного внеску, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої на дату укладення договору. З 1 січня 2021 року максимальний страховий внесок в розрахунку на місяць складає 19800 грн. (6000 грн.*22%*15).

Таким чином, громадяни можуть «докупити» страховий стаж за умови, якщо вони не належали до категорії застрахованих осіб.

Головне управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області